התורה

התורה העניקה לעם היהודי יכולות כוחות ותעצומות כאלה שאפשרו לו ,בדרך פלאית, לעמוד, לשרוד ולהתקיים לאורך אלפי שנים כנגד כל הנוראות והפורעניות שהיו מנת חלקו, וכנגד הניסיונות הרבים שנכפו עליו כדי השמדה גופנית פיזית ורוחנית ועד לאסון השואה. עם ישראל על אף כל הלחצים והפגיעות הצליח שוב ושוב לשרוד, לעלות, לצוץ ולהצטיין בהישגים החברתיים והתרבותיים ולהצטייר כעם חכם. הוא מוכיח את יכולתו מבחינה היסטורית לחזור ולהקים מדינה לתפארת. ממה נובעת העוצמה הרוחנית הגדולה של העם אם לא משורשי הדברים, מכוח הערכים הרוחניים והדתיים אשר באו לידי ביטוי בספרים הראשונים של התנ"ך, דהיינו, מן התורה האלוהית אשר נכתבה בידי משה רבינו לפני כ-3500 שנה.בחומש אני רואה שש מסרים חשובים שהם מהווים כאבני ייסוד של האמונה וערכי התרבות היהודית:

  1. הכרת הבריאה.
  2. המהלך ההיסטורי של האדם מאז שהוא נברא ועד למשה רבינו.
  3. לוחות הברית ועשרת הדיברות שהם הצופן של התורה כולה.
  4. מידת הענווה- בני ישראל מצווים לנהוג בענווה ולהתייחס בכבוד אל האחר הכלל "ואהבת לרעך כמוך", הוא כלל גדול בתורה וגם לזכור שאבותינו היו עבדים במצרים.על זה נאמר בכל ליל הסדר
  5. מידת הגאווה- בני ישראל כולם זכאים וראויים להיות גאים שהם נבחרו ושעליהם הוטל התפקיד לראות את עצמם כמו לכהן גדול, על זכויותיו וחובותיו אשר נבחר לשמור,לקיים ולהעביר את המסר הרוחני ממנו ולעולם כולו.
  6. התורה מכילה מערכת חוקים ומצוות שעל פיהן היא מטילה חובה על כל אדם בישראל ללמוד, לדעת וללמד את התורה לבניו וכפי שמצוין במיוחד בתפילת 'שמע ישראל'.

יש להבין שחוקים אלה פעלו כנגד הבורות והאנלפאביתיות. הן נתנו לעם היהודי לפני כ-3500 שנה את היכולת התרבותית והכושר הפלאי ,העובר כל דמיון, לשרוד ולהצליח. בעצם חוקים אלה הם אשר גרמו למוניטין החוכמה שיש לעם הספר ואין ספק שהם גם הגורם שהשפיע על מה שנקרא -הגניוס היהודי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s