נפתלי בנט ואיילת שקד- "הימין החדש"

המדינה שלנו סובלת, וזה די מורגש, מגודש של ניגודים ופיצולים ואשר הם באים לידי ביטוי במספר המוגזם של מפלגות פוליטיות וחברתיות. זו תופעה יוצאת דופן ואפשר לדמיין אותה שהיא קורה ומתרחשת כאילו על שני מישורים שונים שיש להם אותם קווי אורך ורוחב. על הקווים הרוחביים נעשית כל הפעילות הפוליטית המתגוששת והמתנגחת בזירת קרב בין ימין לשמאל. לעומת זאת על קווי האורך בין שני הקטבים מתרחשת, בנוסף לכך ועל אותו הציבור, התגוששות חריפה אחרת, באשר להשקפת עולם: יש אלוהים או אין אלוהים, דתיות או חילוניות, לנו או לצרנו, אויב או אוהב. כאשר כל אחד נלחם ומתבצר על האמת שלו, כי אז אין אחדות, אין שיתוף, אין הרמוניה, אין בית הילל, אין רבי עקיבה, אין "ואהבת לרעך כמוך" ויש ריב ומדון ומחלוקת. רוח המחלוקות שאנו נעטפים בה עכשיו היא אותה הרוח שאנו מפריחים ומשדרים לעם שלנו בחוץ לארץ. היהדות בחוץ לארץ נמצאת במצב של איום, היום יותר מתמיד, בגלל נגע ההתבוללות, שאינו ניתן לעצירה, וההתדרדרות מובילה לקראת שמד וחיסול. היהדות הזאת, למעשה, משוועת מעומק ליבה, שתבוא הקרנה טובה מהמרכז הרוחני שבציון, שנעזור לה, שנעודד אותה, ובייחוד ומעל לכל שנקל עליה להתמודד עם ההתבוללות, בכדי שתהיה, רוכשת, כלפי פנים ולא, מאבדת, כלפי חוץ. היהדות זקוקה מאוד שנגביר קשרי אהבה וקירבה אליה ולא נחסום כל פיסת כותל לתפילה ולתחינה בפניה ולא רק בפניה. אנחנו חייבים, טוב טוב, ללמוד ולזכור את שרשרת מלחמות האחים והאסונות שקרו עד לחורבן מלכות ישראל ועד לחורבן הגדול של מלכות יהודה. והכל התחיל בשל התנהגותו של המלך רחבעם.

כדאי לנו ללמוד מהיהדות האמריקאית כיצד היא מתמודדת על שרידות ובייחוד כיצד היא פועלת בכדי לקרב למסורת, ללא כל סממני כפיה ולחץ פוליטי. הכלל שם הוא של פתיחות אהבה ומשיכה. לעומת הכללים כאן הכופים עלינו הסתגרות והתנכרות. ברור הוא היום שרובו הגדול של העם היהודי כבר פרץ את "גדר ההלכה" עם במעט או בהרבה,לכן המאבק על הגדר, הלגמרי סגור, חסר הפשרה, מתחיל להיות מאבק דון קישוטי. בעיקר המחלוקות שבעם טמון הגורם הדתי הקיצוני אשר נאבק כנגד החילוניות ולא עוד אלא גם נגד מסגרות הדת הלא קיצוניות. במצב כזה אין שום אפשרות לבנות, אפילו בדמיון כל מכנה משותף, משום שהמסגרות האלה בנויות כדוגמות. אולם אם נבדל את כל המצוות שבין אדם למקום כלא חובה, ונשאיר את כל המצוות, שגם הם באו מן התורה, שבין אדם לחברו כחובה, כי אז נוצרת הזדמנות נדירה שעל ידה ניתן ליצור מכנה משותף אשר יאומץ על רוב העם ורבניו והשפעתו בקירוב לבבות תהיה כבירה.

והנה, בימים אלה, נקרה הפלא המתבקש. מתוך שלל המפלגות והמחלוקות, ומתוך מפלגת "הבית היהודי", יצאו נפתלי בנט ואיילת שקד, נושאי שליחות, והקימו את מפלגת "הימין החדש". מפלגה בעלת זיקה דתית וחילונית כאחת. המפלגה מעצם היותה ממוקדת במרכז של מגוון האידאות והמחלוקות, היא גם נמצאת במרחב הימין כפי ההבנה היותר מקובלת, כצורך הקיום של המדינה היהודית. בתפיסת העולם המאחד והמקשר שלה, היא כאילו זומנה על ידי ההשגחה, לעשות למען אחדות העם ובצורך לכונן את הקוד החדש המוביל של העם.

בכתבה במוסף של שבת בעיתון מקור ראשון (4.1.2019) מברך הרב יצחק נריה "אני מברך על ההפרדה מן המפלגה הדתית לאומית לבין הימין הישראלי החדש" ולא במעט חששות ותקוות. ברצוני להרגיע את הרב, שהרי אם המפלגה הזו תעסוק ותצליח בקירוב הלבבות, שלא מבחינה אמונית, כי אז היא תהיה מעצם מהותה, משפיעה גם לגרום לקרבה גדולה למסורת ישראל ,יתר על כן גם להפסקת הופעתם של הביטויים הנלוזים והפוגעים כמו "ההדתה" או "כפיה". הרב גם מביא בכתבה הזו את דעתו החיובית של הד"ר מיכה גודמן על המפלגה, ועל כך שהוא מנסה לנסח את הפילוסופיה שלה. הכן זאת תרומה המבטיחה צעדים של הצלחה. צירוף של רבנים והוגה דעות עוד יקנו למפלגה מעמד חשוב של השפעה אידאולוגית יהודית שורשית מכילה, הן בארץ והן בחו"ל. ברצוני להציע כאן בהזדמנות זאת לראשי המפלגה, את סמל המהות של העם היהודי שיצרתי ונמצא בבלוג שלי מ30 בספטמבר האחרון. הסמל מצביע על ארבע הנקודות של המכנה המשותף ויחד עם זאת גם על המכלול של כל העם היהודי על כל רמות האמונה שלו. נראה לי שהוא ממש תואם את השקפת מטרת המפלגה של הימין החדש.

ליצירת קשר ולהסברי הסמל- עמוד הפייסבוק שלי: "Abraham Noham", אתר הבלוג שלי- "הבלוג של אברהם נחם".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s