ברית מילה וברית בין הבתרים- התגלויות

B_Abraham_Brit (2)
1998 שמן (74X120 סמ') "לזרעך נתתי… ביני ובין זרעך…"

אברהם מתבסס בארץ והוא משופע ברכוש וכבוד, אך יחד עם זאת חש בדאגה לאן כל זה הולך והוא ערירי. הוא עובר כמה התגלויות בחזיון באחת מהן האלוהים מרגיע אותו שעוד יהיה לו זרע. וצאצאים ככוכבי השמיים. אברם טמא ושואל "במה אדע?", ואז ה' מצווה עליו "קחה לי עגלה משולשת ועז משולשת ואייל משולש ותר וגוזל… ויבתר אותם (אברהם) בתווך וייתן איש בתורו לקראת רעהו ואת הציפור לא בתר" תרדמה באה על אברם והנה הוא רואה "תנור עשן ולפיד אש אשר עובר בין הגזרים" "ביום ההוא כרת ה' את אברהם ברית לאמור לזרעך נתתי את הארץ הזאת מן נהר מצרים עד הנהר הגדול נהר פרת".

תופעת החיזיון והמעשה הזה הוא מוזר וקשה להבין אותו, עד שבאה עדות ארכיאולוגית ושפכה אור על ההווי בתקופת האבות. לפני כמאה שנים נתגלו בחפירות של העיר מארי הקדומה אשר ליד הפרת, ארכיון ענק של תעודות, מתוכן אנו יודעים שהיה מנהג של כריתת חוזה חשוב בין אנשים שקראו לו  "ברית העייר", "והמעבר בין הגזרים, בדומה למה שקרה לאברם.

שרי אשת אברם, ראתה שהיא נשארת עקרה, לכן היא נתנה לאברהם את שיפחתה שתוליד. הבן שנולד נקרה ישמעאל. אברהם מגיע לגיל 99 והדאגה שהוא ערירי עדין מכרסמת בליבו. אז באה ההתגלות לפיה ה' כורת איתו ברית שהוא יהיה "לאב המון גויים". ששמו לא יקרא עוד אברם אלא אברהם. ושרי אשתו תיקרא שרה. ה' מבטיח לאברהם, ששרה בת ה90 עוד תלד בן, שיקרא יצחק. "זאת בריתי אשר תישמרו ביני וביניכם ובין זרעך אחריך המול לכם כל-זכר… ובן שמנת ימים ימול לכם כל זכר לדורותיכם…" אברהם עשה כאשר צווה והוא בן 99, ישמעאל בן 13 ויצחק בן 8 ימים וכן גם כל בני ביתו כולם נימולו. מופע ההתגלות שבכריתת ברית המילה הראשון החל מלפני כ4000 שנה.  וקיומו מאז ועד היום מהווה עוד עדות מוכחת על כוחה ומהימנותה של מסורת עם ישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s